EQ

Négy tulajdonság, ami meghatározza az érzelmi intelligenciánkat:
- Önmenedzselés - impulzív érzéseinket és viselkedésünket képesek vagyunk irányítani és egészséges módon kezeljük érzelmeinket, kezdeményezünk, teljesítjük a kötelezettségvállalásainkat valamint alkalmazkodunk a változó körülményekhez.
- Öntudat - felismerjük saját érzelmeinket, és tudjuk hogyan befolyásolják gondolatainkat és viselkedésünket, ismerjük erősségeinket és gyengeségeinket - tehát van önbizalmunk.
- Társadalmi tudatosság - megértjük mások érzelmeit, szükségleteit és felfogjuk az érzelmi jelzéseket- van bennünk empátia, képesek vagyunk felismerni egy adott csoport vagy szervezet hatalmi dinamikáját és jól tudjuk érezni magunkat közösségileg.
- Kapcsolatkezelés - világosan kommunikálunk, inspirálunk, befolyásolunk, jól tudunk dolgozni csapatban, ki tudjuk alakítani és fenntartani a jó kapcsolatainkat valamint megfelelően tudjuk kezelni a konfliktusainkat.
Ne feledd, hogy nem elég megtanulni a megszerzett tudást - csak azért, mert tudod, hogy valamit tenned kell, még nem jelenti azt, hogy meg is fogod tenni - különösen, ha elhatalmasodik rajtad a stressz, ami felülírhatja legjobb szándékodat is. Tehát az érzelmi intelligencia fejlesztésének első lépése a stressz kezelésének megtanulása.
Az érzelmi intelligenciát alkotó készségek bármikor elsajátíthatók!
Jeanne Segal, Ph.D., Melinda Smith, M.A., Lawrence Robinson és Jennifer Shubin
Gyakorlat a tulajdonságok mentén

Önmenedzselés - ahhoz, hogy bekapcsold az érzelmi intelligenciádat, állj készen arra, hogy érzelmeidet felhasználva konstruktív döntéseket tudj hozni a viselkedéseddel kapcsolatban. Ha túlságosan stresszes vagy, elveszítheted az érzelmeid feletti kontrollt, és elveszítheted azt a képességedet is, hogy megfontoltan és megfelelően cselekedj.
- Végy elő egy papírt és íróeszközt, most gondolj egy olyan időszakodra, amikor úgy érezted, hogy a stressz úrrá lett rajtad, írd le. A következő kérdést tedd fel magadnak - könnyű volt tisztán gondolkodni vagy racionális döntést hoznod ebben a helyzeteben, igen vagy nem? A válaszodat írd le a mondat mellé és indokold, hogy miért.
Amennyiben a válasz nemleges, akkor túlzottan stresszes voltál és az a képességed, hogy tisztán gondolkodj, pontosan felmérd az érzelmeidet és másokét veszélybe került! Ugyan is, az érzelmek fontos információk - a stressz hatása kimozdított a komfortzónádból és túlterheltté válhattál, emiatt azonban könnyen elveszíthetted az uralmadat önmagad felett. A stressz kezelésének és az érzelmi jelenlétnek a képességével viszont megtanulhatod, hogy a felkavaró információk felülírják gondolataidat és az önuralmadat. Így már képes leszel olyan döntéseket hozni, amelyek lehetővé teszik az érzéseidet és viselkedésed irányítását. Ugyan akkor a változó körülményekhez való alkalmazkodásban is segítségedre lesz és egészségesen fogod tudni kezelni az érzelmeidet is.
Önismeret - a stressz kezelése csak az első lépés az érzelmi intelligencia fejlesztéséhez, válaszolj a következő kérdésekre.
- Tapasztalsz-e olyan érzéseket, amelyek áramlanak miközben az élményeid pillanatról pillanatra változnak?
- Érzelmeidet fizikai érzések kísérik, amelyeket olyan helyeken tapasztalsz - mint a gyomor, a torok vagy a mellkas?
- Tapasztalsz-e olyan egyéni érzéseket és érzelmeket - mint a harag, szomorúság, félelem és öröm - amelyek mindegyike megnyilvánul pl. arckifejezésekben?
- Tapasztalsz olyan intenzív érzéseket, amelyek elég erősek ahhoz, hogy lekötik mind a te, mind a többiek figyelmét?
- Odafigyelsz az érzelmeidre?
- A döntéseidbe beleszámítanak?
Ha ezen élmények bármelyike ismeretlen számodra az azt jelentheti, hogy "leutasítottad" vagy "kikapcsoltad" az érzelmeidet. Ahhoz, hogy érzelmileg egészségessé válj - újra kapcsolódnod kell az alapvető érzelmeidhez, el kell fogadnod azokat, és el kell ismerned őket. Ebben a mindfulness gyakorlatok segítségedre lehetnek - az éberség az a gyakorlat, amikor szándékosan a jelen pillanatra összpontosítjuk figyelmünket, ítélet nélkül. A gondolatokkal való elfoglaltságodat a pillanat, a fizikai és érzelmi érzések értékelése felé terelni, és egy nagyobb perspektívát hoz az életedbe - az éber figyelem megnyugtat és összpontosít, ezáltal öntudatosabbá is válsz a folyamatban. Amennyiben szeretnéd kipróbálni magad, kattints ide és részt vehetsz egy online önismereti workshopon.
Társadalmi tudatosság - szociális tudatosság lehetővé teszi számodra, hogy felismerd és értelmezd azokat a főként nonverbális jelzéseket, amelyeket mások folyamatosan használnak a veled való kommunikáció során. Ezek a jelzések tudatják veled, hogy mások valójában hogyan érzik magukat és azt is, hogyan változik az érzelmi állapotuk pillanatról pillanatra, és mi az, ami igazán fontos számukra.
- Amikor az emberek csoportjai hasonló nonverbális jelzéseket küldenek, képes vagy olvasni és megérteni a csoport erődinamikáját valamint a megosztott érzelmi tapasztalást?
- Felfogod a finom nonverbális jelzéseket, amikor a saját fejedben más jár, amikor más dolgokon gondolkodsz, vagy egyszerűen csak szörfölsz a telefonodon/gépeden, kapcsolgatod a tv-t, stb.?
Egy másik személy érzelmi reakcióinak követése egy adok-kapok folyamat, amely megköveteli, hogy saját érzelmi tapasztalataidban bekövetkezett változásokra is figyelj. A másokra való odafigyelés nem csökkenti saját öntudatodat! Amennyiben időt és energiát fordítasz arra, hogy valóban értő figyelmemmel figyelsz másokra, akkor ténylegesen betekintést nyersz saját érzelmi állapotába is.
Kapcsolatkezelés - képzeld lehetetlen elkerülnöd, hogy nonverbális üzeneteket küldj másoknak arról, hogy mit gondolsz és érzel, mert arcodon a szem, orr, száj és a homlok körüli izmok segítenek abban, hogy szavak nélkül közvetítsd a saját érzelmeidet - ebből mások egyfajta érzelmi szándékot olvasnak le.
- Tudatában vagy annak, hogy mennyire és milyen hatékonyan használod a nonverbális kommunikációd?
Nos, az agyad érzelmi része mindig be van kapcsolva - és még ha figyelmen kívül hagyod is az üzeneteit, mások viszont nem. A számukra küldött nonverbális üzeneteid felismerése óriási szerepet játszhat kapcsolataid javításában.
- Idézd fel a legutóbbi konfliktusodat - kivel volt, milyen körülmények vezettek a konfliktushoz, hogyan hatott rád, sikerült-e megoldanod?
Ne feledd, két embernek nem lehetnek mindig azonos igényei, véleményei és elvárásai, azonban ezt nem kell rossznak megélned. A konfliktusok egészséges, konstruktív megoldása azonban erősítheti az emberek közötti bizalmadat, de csak abban az esetben, ha konfliktust nem fenyegetőnek vagy büntetőnek tekinted - a kapcsolataidban ez elősegítheti a szabadságot, kreativitást és a biztonságot. Használd a humorodat, légy játékos - a nevetés egyébként is csökkenti a stresszt, megnyugtat, élesíti az elmét és empatikusabbá is tesz téged. A konfliktusok és a nézeteltérések elkerülhetetlenek az emberi kapcsolatainkban, tehát tanuld meg a konfliktust úgy tekinteni, mint egy lehetőséget arra, hogy közelebb kerülj másokhoz.